Kommunene har fått inn 173,9 mrd. kroner i skatt på inntekt og formue hittil i år, mens fylkeskommunenes skatteinngang er på 34,4 mrd. kroner. For sektoren samlet er dette en økning på 18,3 prosent sammenliknet de åtte første måneder i fjor. Dette er fordelt med 17,8 prosent på kommunene og 20,8 prosent på fylkeskommunene. I revidert nasjonalbudsjett ble det anslått en vekst for hele året på 6,7 prosent for kommunesektoren samlet.

August har tradisjonelt sett vært en liten skattemåned. Med den nye ordningen hvor arbeidsgiver nå innbetaler forskuddstrekket dagen etter utbetaling av lønn, er dette ikke lenger tilfellet og tallene derfor ikke sammenlignbare med fjorårets. For nærmere detaljer om omleggingen av skatteinnbetalingen vises det til skatteartikkelen for februar.

For kommuner og fylkeskommuner er forskuddstrekk inneværende år den viktigste skatten å følge med på. Med det nye opplegget med månedlig innbetaling forventes innbetalt forskuddstrekk å være relativt stabil fra måned til måned.

Figuren over viser utviklingen for kommuner og fylkeskommuner hittil i år. Siden februar har nivået vært gjennomgående stabilt. Variasjonene mellom månedene reflekterer i stor grad sesongmessige forhold, blant annet bevegelige helligdager, bonusutbetalinger og feriepenger. De relativt lave nivåene i januar og juni skyldes i hovedsak utsatt forfall for statlige arbeidsgivere, inkludert NAV. Tallene for juni og juli påvirkes dessuten av fullt skattetrekk på pensjonsutbetalinger.

Skattetallene for august finner du her.