Publisert: 18.08.2026
I et møte mandag 17. august, diskuterte de hvordan KS og Norges idrettsforbund kan samarbeide tettere om blant annet å forenkle frivilligheten og se nærmere på de nasjonale rammebetingelsene for anlegg.
– Kommunesektoren og idretten har ulike roller, men et felles mål: å skape aktive, inkluderende og trygge lokalsamfunn. Derfor er det viktig at vi møtes og ser på hvordan vi kan spille hverandre gode i møte med utfordringene vi står overfor, sier Helgesen.
Idrettens viktigste samarbeidspartnere
Kommuner og fylkeskommuner er idrettens viktigste samarbeidspartnere lokalt. Samtidig er idretten en sentral arena for fellesskap, inkludering, folkehelse og frivillig engasjement. Begge parter mener det er mye å hente på å samarbeide tettere og dele erfaringer fra kommuner, fylkeskommuner, idrettsråd og idrettslag rundt om i landet.
– Vi må gjøre det enklere å lykkes lokalt. Da trenger vi gode samarbeidsformer, mindre unødvendig byråkrati og større tillit til de frivillige kreftene som hver dag bidrar til aktivitet og fellesskap i kommunene, sier Helgesen.
Innspill til ny idrettsmelding
Et viktig tema i møtet var regjeringens arbeid med en ny stortingsmelding om idrett, som etter planen skal legges fram i 2027. Både KS og NIF ser behov for en bred diskusjon om hvordan flere kan inkluderes i idretten, hvordan vedlikeholde og bygge nye anlegg , og hvordan frivilligheten kan få bedre rammevilkår.
– Både idretten og kommunesektoren jobber for å styrke folkehelsen, og bidrar til inkludering og deltakelse. Samtidig må vi finne løsninger som fungerer både for kommunesektoren og for idretten. Derfor er det viktig at vi har en tett dialog i arbeidet fremover, sier Helgesen.
Idretten som kraft i samfunnet
Helgesen mener samarbeidet mellom kommunesektoren og idretten blir stadig viktigere i møte med store samfunnsutfordringer.
– Idretten skaper fellesskap, forebygger utenforskap og bidrar til bedre folkehelse. I en tid med strammere økonomi er det viktig å se på hvordan vi kan samarbeide på nye måter for å virkelig utnytte de ressursene som finnes, sier hun.
Partene ble enige om å videreføre dialogen gjennom høsten og se nærmere på områder der KS og NIF kan samarbeide tettere til beste for kommuner, fylkeskommuner, idretten og innbyggerne.