Pressevakt
kom@ks.no 24 13 26 01
Dokumenter
Rapporten viser at befolkningsendringer påvirker kommunale investeringer, og demografikostnadsberegningene og inntektssystemet bør ideelt sett kompensere for de tilhørende kapitalkostnadene. Kapitalkostnadene, som følge av befolkningsendringer, kan se ut til å være noe undervurdert i beregningen av kommunesektorens demografikostnader, og de er ikke hensyntatt i inntektssystemets fordeling av ressurser mellom kommuner.
Et sentralt problem er at det eneste offisielt tilgjengelige tallet fra kommunale regnskaper som er knyttet til kapitalkostnadene, er avskrivningene i KOSTRA. Det er ikke utarbeidet noe mål på rentekostnader, og KOSTRA-avskrivningene har også klare mangler, noe som gjør det vanskelig å finne riktig kompensasjon. Fordelingen av rammen mellom de enkelte kommuner og de enkelte fylkeskommuner blir imidlertid i liten grad påvirket av om kapitalkostnadene inkluderes i kostnadsnøklene eller ikke. Det foreslås derfor ingen endring av inntektssystemet.
Dagens metode for beregning av kommunenes utgiftsbehov som følger av befolkningsvekst, fanger i praksis opp et helt minimalt utgiftsbehov knyttet til investeringer og realkapital. Fordi vi mangler et godt mål på kapitalkostnadene, kan det være grunn til å vurdere hvorvidt beregningen av utgiftsbehov som følge av befolkningsvekst alternativt bør baseres på investeringsutgiftene.