Dette er et av hovedpunktene i KS' innspill til regjeringen. Departementene har bedt om innspill på konsekvenser ved norsk deltakelse eller ikke-deltakelse i EUs konkurranseevnefond «politikkvindu 1».

EUs konkurranseevnefond (European Competitiveness Fund) er foreslått som en del av EUs neste langtidsbudsjett. Sammen med Horisont Europa vil det mobilisere 409 milliarder euro for å akselerere utviklingen, oppskaleringen og produksjonen av strategiske teknologier i Europa. Det såkalte "politikkvindu 1" har navnet "Clean transition and Industrial decarbonisation".

EUs fond og programmer er finansieringsverktøy som spiller en stadig viktigere rolle for utviklingsarbeidet i norske kommuner og fylkeskommuner. Kommunesektoren står overfor store og komplekse utfordringer knyttet til klimatilpasning, beredskap, mobilitet, digitalisering, kompetanse og samfunnsutvikling. De fleste av disse utfordringene deles med andre europeiske kommuner og regioner. Derfor er Norges tilgang til EU-programmene blitt nyttige for finansiering av utviklingsprosjekter, tilgang til forskningsmiljøer, kunnskap og teknologi, og testing av løsninger som ellers ikke ville vært lett tilgjengelige lokalt eller regionalt.

Kommuner og fylkeskommuner må med

KS advarer i sitt innspill mot at norske kommuner og fylkeskommuner kan gå glipp av viktige muligheter dersom Norge står utenfor.

Deltakelse i EUs programmer kan gi tilgang til kunnskap, finansiering, teknologi og internasjonale nettverk som styrker kommunenes evne til å møte disse utfordringene.

Omstillingen av Norge og Europa vil bli gjennomført på lokalt og regionalt nivå. For å lykkes må byer, tettsteder og regioner ikke bare anses som forvaltningsorganer, men også som strategiske partnere i å forme, muliggjøre og levere innovasjon og utvikling.

Samtidig mener KS at staten må sikre gode nasjonale støtte- og mobiliseringsordninger slik at også mindre kommuner kan delta i EUs programmer. KS etterlyser sterkere samordning mellom statlige virkemidler og europeiske programmer for å sikre bred deltakelse fra hele kommunesektoren.

Videre mener KS at kommuner og fylkeskommuner bør involveres aktivt i arbeidet med å utforme norske prioriteringer knyttet til konkurranseevnefondet. Lokal og regional medvirkning er avgjørende for å lykkes med Europas satsing på konkurransekraft og grønn omstilling.

Lenkeblokk Icon Les hele innspillet fra KS her