Publisert: 10.10.2025
I filmen forteller ledere og ansatte om hvordan de har gjennomført bedre oppgavedeling i Randaberg kommunes helse- og omsorgstjenester.
Sammen har de kartlagt hvilke oppgaver som skal gjøres og hvem som kan utføre dem - rett kompetanse på rett sted til rett tid. Da brukes knappe personellressurser best mulig.
Foto/Video: Randaberg kommune
Hva trengs sykepleierkompetanse til, hva trengs helsefagarbeidere til og hva kan ufaglærte assistenter gjøre? Svaret var at veldig mange oppgaver kan ivaretas av assistenter. Helsefagarbeidere har kompetanse til å gjøre mange av oppgavene sykepleiere gjør – med litt gjenoppfrisking og veiledning, slik at de blir trygge på det de skal gjøre.
Gjennom Tørn kommune har Randaberg også fått flere i høye faste stillinger til å jobbe mer i helgene – mot en kompensasjon. Det gir bedre bemanning og større kontinuitet, som er bra for pasientene og for arbeidsmiljøet.
Sykepleierkompetansen brukes også bedre i team på tvers av avdelingene i institusjonene. Tidligere var det store forskjeller på sykepleierdekningen mellom avdelingene.
