Publisert: 23.05.2025
I en omfattende uttalelse uttrykker landsstyret forventninger fra kommuner og fylkeskommuner til Stortinget som velges og regjeringen som utnevnes etter valget, for perioden 2025-2028.
Forventningene er satt opp under tre mellomtitler hentet fra KS’ strategi som Landsstyret har vedtatt tidligere:
- Økt forståelse for, og styrket evne til omstilling
- Mobilisering av arbeidskraft, effektiv utnytting og utvikling av kompetanse som samfunnet og kommunesektoren trenger
- Økt lokalt handlingsrom og redusert statlig detaljstyring – for betre utnytting av ressursene
Kommuneproposisjonen og RNB
Landsstyret uttaler seg om revidert nasjonalbudsjett 2025 og kommuneproposisjonen 2026, som skal behandles i Stortinget før sommeren.
Landsstyret fastslår at kommuneøkonomien fortsatt er stram, og ber Stortinget om å øke de frie inntektene i revideringen av statsbudsjettet for 2025.
Landsstyret peker på utfordringer med integrering av flyktninger, boligsituasjonen, kollektivtransporten og beredskapsbehov. Kommunekommisjonen ønskes velkommen, men må ikke være en hvilepute, understreker Landsstyret.
