Grunnskolens informasjonssystem viser at vi har høy lærertetthet i Norge

15.12.2011

Send tips på e-post

Din e-postadresse:



Mottakerens e-postadresse

Du kan sende til flere av gangen. Skill adressene med komma. 

Melding

En lenke til artikkelen vil bli lagt til e-posten.



Hvorfor ønsker Kunnskapsdepartementet og Utdanningsforbundet å innføre en nasjonal norm for lærertetthet? KS mener forslaget om pedagognormering er et svært dårlig virkemiddel for å bedre resultatene i skolen.

Grunnskolens Informasjonssystem (GSI) viser at lærere får stadig færre elever i sine undervisningsgrupper, og trenden viser at det totalt sett er færre elever per lærer i 2011-12 enn gjennomsnittet de siste ti årene. Beregningen tar utgangspunkt i forholdet mellom det totale antallet elevtimer og det totale antallet lærertimer.

 

Kommunene prioriterer skole og nok lærere

I det offentlige ordskiftet om pedagognorm og lærertetthet mener KS det er viktig at vi operer med et pålitelig tallgrunnlag. Av den grunn ser vi med bekymring på utspill fra lærerorganisasjonene som fordreier virkeligheten fremfor å være fundert i hva som faktisk er realitetene.

Dagens publiserte GSI-tall viser at lærertetthet er beregnet til 13,39. Dette betyr at hver enkelt lærer har i snitt ansvar for ca 13 elever til undervisningsrelaterte aktiviteter. Andelen undervisningspersonale uten godkjent utdanning for de trinn de underviser på, er synkende. KS mener dette er en gledelig utvikling, og KS mener også at dette viser at kommunene er sitt ansvar bevisst i prioritering av skolen.

 

Gi kommunene tillit og styrk kvalitetsarbeidet i skolen

Forslaget om nasjonal norm for lærertetthet er ute til høring til 3. januar 2012. KS har allerede skrevet en grundig høringsuttalelse der vi imøtegår forslaget fra Kunnskapsdepartementet, og vi oppfordrer alle kommuner til å la sin stemme høre i denne viktige saken. Foreslått pedagognormering er en alvorlig inngripen i kommunenes reelle handlingsrom for styring og understøtting av kvalitetsarbeid i skolen.  

 



 
 
 
 
Bunntekst
  © KS
Ansvarlig redaktør:Jørn I. Baade
Tekniske problemer? webmaster@ks.no