GNIST er et langsiktig arbeid med mange virkemidler i bruk

08.09.2011

Send tips på e-post

Din e-postadresse:
 
 

Mottakerens e-postadresse
 
Du kan sende til flere av gangen. Skill adressene med komma. 

Melding

En lenke til artikkelen vil bli lagt til e-posten.



KS er positiv til GNIST-partnerskapets arbeid for å øke lærerrekrutteringen, selv om VG og andre medier i den siste tiden har hatt kritiske nyhetsreportasjer om reklamekampanjens effekt på rekrutteringsresultatene.

Tall fra partnerskapet viser at søkningen til lærerutdanningene utgjorde 45 prosent økning fra 2008 til 2011, og dette er godt over den generelle økningen til høyere utdanning på 28 prosent. Sammenlignet med tall fra opptak til sykepleier- og ingeniørutdanningen, viser opptak til lærerutdanningene en positiv differanse på henholdsvis 21 og 47 prosent. 

I et arbeid for å rekruttere flere lærere til sektoren, er det legitimt av media å stille spørsmål ved virkemiddelbruken, men samtidig mener KS det er viktig å holde fast ved at GNIST-arbeidet er et bredt partnerskapsarbeid med to langsiktige og overordnede formål:

  1. Økt rekrutteringen til lærerutdanningene
  2. Styrke omdømmet til læreryrket

GNIST-partnerskapsarbeidet er en strategi som gjelder for perioden 2009 til 2014, og et av flere viktige siktemål med partnerskapet er å “..arbeide langsiktig og systematisk” basert på en erkjennelse av at det ikke finnes “enkle løsninger”. Økt status, økt kvalitet i lærerutdanningene, økt kvalitet i lærerprofesjonen, økt kvalitet i skoleledelsen og økt rekruttering til læreryrket og lærerutdanningene vil måtte fortsatt kreve betydelig arbeid fra GNIST-partnerne og andre viktige samarbeidsaktører. Separate evalueringer uten å se helheten i formålet tjener ikke denne viktige satsingen.

KS mener at barn og unge fortjener gode og velkvalifiserte lærere som ønsker å jobbe i barnehage og skole, og det er viktig at sektoren “snakkes opp” gjennom anerkjennelse, tillit og verdsettelse. At media stiller spørsmålstegn ved sammenhengen mellom statlig pengebruk og rekrutteringseffekter er medias journalistiske plikt, men det er først når alle virkemidlene evalueres at pålitelige svar kan gis. Så langt viser tilgjengelig statistikk en positiv utvikling, og det er en utvikling KS ønsker å videreføre og forsterke innenfor partnerskapets rammer.



 
 
 
 
Bunntekst
  © KS
Ansvarlig redaktør:Jørn I. Baade
Tekniske problemer? webmaster@ks.no