Norske kommuner klarer fortsatt ikke å nå et driftsresultat på tre prosent. I 2009 var tallet 2,7. – Å nå tre prosent er viktig for kommuneøkonomiens soliditet, sier administrerende direktør i KS, Sigrun Vågeng.
Driftsresultat er et begrep som måler en bedrifts eller en kommunes lønnsomhet og bærekraft. Tallet er lik inntektene minus driftskostnadene. Dess høyere tallet er, jo større er lønnsomheten.
- Det er et anbefalt mål for norske kommuner å ha et driftsresultat på tre prosent. Det er naturlig at dette svinger, men KS anbefaler kommunene å legge opp økonomien slik at tretallet nås og holdes som et snitt fremover, sier Vågeng.
Store summer
Kommunene som er Norges viktigste velferdstilbyder overfor barn, unge og eldre hadde samlede inntekter på 287 milliarder kroner i 2009. I 2007 var inntektene 242 milliarder kroner.
- Dette er store summer og viser tydelig hvor viktige kommunene er for velferds-Norge. En klar prioritering for KS er at de statlige overføringene til kommunene ikke øremerkes til særskilte formål. Ingen kommuner er like og derfor bør bruken av midlene bestemmes lokalt, sier Vågeng.
Skal ruste opp dårlige veier
Fylkeskommunene oppnådde et driftsresultat på 4,5 prosent i 2009 og hadde samlede inntekter på 48 milliarder kroner. I 2007 var inntektene 41 milliarder kroner.
- Fylkeskommunene står overfor store utfordringer i og med at de har overtatt ansvaret for enda flere veier som krever store utbedringer i tiden som kommer, understreker Sigrun Vågeng.