FoU: Handelsanalyser i Framtidens byer

23.02.2011

Send tips på e-post

Din e-postadresse:
 
 

Mottakerens e-postadresse
 
Du kan sende til flere av gangen. Skill adressene med komma. 

Melding

En lenke til artikkelen vil bli lagt til e-posten.



Det er behov for å undersøke hvordan handel planlegges og styrkes i de største norske byene. Men også om dette gjøres på en måte som fører til en handelsutvikling som bidrar til å redusere vegtransport og klimagass.

Hensikten med prosjektet er å skaffe bedre kunnskap for beslutninger om lokalisering av handel og hvordan håndteres utbyggingsplaner for handel i de større byområdene i dag, skriver Transportøkonomisk institutt (TØI) i en rapport.

Styring gjennom planer
Målsettingen om å redusere vegtrafikken i de overordnede planene er ofte operasjonalisert til målsettinger om å styrke sentrum, eller lokalsentre. I de overordnede planene er dette gjerne konkretisert gjennom hvor ny handel kan lokaliseres, samt hvilke type varer og konsepter som kan lokaliseres hvor. I noen tilfeller defineres også hvilke dimensjoner ny handelsutvikling i de forskjellige lokalitetene skal ha.

Prosjektet er finansiert av Framtidens byer ved Miljøverndepartementet, Etatsprogrammet Miljøvennlig bytransport i Statens vegvesen og KS v/Program for storbyrettet forskning med Trondheim kommune som formell oppdragsgiver.

Mål er sentrale
Rapporten konkluderer med at dersom handelsutvikling skal dreies i en trafikkreduserende retning, må dette styres gjennom planlegging på et oversiktsnivå. Handelsanalyser kan bare være nyttige dersom kommuneplaner eller lignende definerer klare målsettinger for handelsutviklingen og angir hvordan utviklingen skal foregå. Disse analysene kan sannsynligvis ikke gi måloppnåelse alene, eller i seg selv.

Miljøbyer på tegnebrettet
Rapporten påpeker også at dersom utviklingen av handelen skal bidra til å styrke sentrum og redusere veksten i biltrafikken, må handelen utvikles i områder som er lettest tilgjengelig uten bil. Det betyr at veksten i bilbaserte lokaliteter stoppes eller begrenses. Dette kan styres gjennom de planvirkemidler kommunen har til rådighet om de ønsker en slik utvikling.

Kontaktperson for KS for denne utredningen er Marianne Knapskog - Trondheim kommune - Tlf. 72 54 18 48



 
 
 
 
Bunntekst
 
© KS
Redaktør: Sissel Ambjør
Webmaster: Frank Langva
Kontakt Kontakt ansatte
Nyhetsvarsling Nyhetsvarsling
RSS RSS-strøm
Nettstedskart Nettstedskart
Alfabetisk Alfabetisk oversikt